Każdego dnia, na całym świecie przetwarzanych jest ogromna ilość danych w postaci cyfrowej. Zdecydowana część jest przesyłana poprzez wewnętrzne sieci domów, firm, instytucji oraz międzynarodową sieć Internet. Nie byłoby to jednak możliwe gdyby nie praca milionów specjalnych komputerów magazynujących dane zwanych serwerami. Są to urządzenia, których zadaniem jest przechowywanie i udostępnianie innym komputerom danych poprzez sieć komputerową. Serwerem może stać się każdy domowy komputer, a pomieszczenie w którym się znajduje serwerownią. Jednak do profesjonalnych zastosowań używa się jednostek komputerowych specjalnie do tego dostosowanych, a pomieszczenia gdzie pracują są odpowiednio skonstruowanymi i wyposażonymi serwerowniami z prawdziwego zdarzenia. Czym zatem powinna charakteryzować się profesjonalna serwerownia?

Za nim powstanie serwerownia
Serwerownia powstająca w nowobudowanym budynku powinna być dobrze zaprojektowana. Podstawowym jej zadaniem jest zapewnienie prawidłowych warunków do bezpiecznej i niezawodnej pracy serwerów i infrastruktury sieciowej. Serwerownia powinna też dawać możliwości rozbudowy o nowe jednostki oraz łatwy dostęp w celu wymiany lub naprawy istniejących. Umieszczenie serwerowni w budynku powinno być przemyślane i chronić ją przed zalaniem i wpływem czynników zewnętrznych mogących zakłócać pracę komputerów. Pomieszczenie nie powinno posiadać okien, a jeśli je ma powinny być one zabezpieczone żaluzjami antywłamaniowymi lub kratami uniemożliwiającymi włamanie oraz zobaczenie co jest w środku. Ściany, sufit i podłoga powinny być wykonane z materiałów nie pylących i zabezpieczone odpowiednią farbą lub innym wykończeniem zapobiegającym osiadaniu kurzu.

Wyposażenie serwerowni
Oczywistym jest, że podstawowym wyposażeniem serwerowni są serwery. Jednak aby zapewnić im odpowiednie warunki pracy, pomieszczenia te wyposaża się w szereg systemów takich jak:
– podłogę techniczną lub inny system zapewniający bezpieczne i schludne prowadzenie przewodów,
– instalację elektryczną odpowiedniej mocy wyposażoną w zasilanie awaryjne z urządzeń UPS,
– dodatkowy agregat prądotwórczy w okolicy serwerowni,
– klimatyzację precyzyjną regulującą wilgotność i temperaturę powietrza,
– system wentylacji oczyszczający powietrze z kurzu i drobnoustrojów,
– system wykrywania zadymienia i pożaru,
– instalacje bezwodnego gaszenia pożaru,
– monitoring i system kontroli dostępu wraz z sygnalizacją włamania.
Technologia budowy takich pomieszczeń jak serwerownie ciągle się rozwija, a projektanci prześcigają się w pomysłach na zapewnienie jeszcze bezpieczniejszej pracy serwerów.

Adaptacja istniejących pomieszczeń na serwerownię
Przerobienie istniejących pomieszczeń w budynku na serwerownię będzie z pewnością trudniejsze niż wybudowanie jej od nowa. Wiąże się to z przeprowadzeniem gruntownego remontu, który powinien umożliwić montaż wszelkich systemów zapewniających prawidłową pracę serwerów. Dlatego czasem po przeliczeniu kosztów i wzięcia pod uwagę uciążliwości takiego remontu, lepiej jest wybudować nowy obiekt.

Najważniejsze są dane
Można się zastanawiać po co budować dla komputerów pomieszczenia o czystości i bezawaryjności równej nowoczesnej klinice. Trzeba jednak sobie zdawać sprawę, że dyski serwerów przechowują ogromne ilości danych, z których korzystamy każdego dnia używając poczty elektronicznej, wchodząc na strony WWW i płacąc rachunki w Internecie. To sprawia, że ludzie jako użytkownicy sami wymagają tej niezawodności, która daje nam komfort i wygodę w dostępie do danych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *