Prawidłowe funkcjonowanie firm zapewnia przede wszystkim skuteczna komunikacja, która może być realizowana dzięki telefonii internetowej VoiP. Telefon VoIP nie stał się jednak tak popularny, jak inne rozwiązanie informatyczne – data center. Do jakich działań firmy mogą wykorzystać tę technologię?
Niezbędne informacje o datacenter
Najbardziej profesjonalne centra przetwarzania i przechowywania danych składają się z serwerowni, podlegającej ścisłej ochronie. Żeby ustrzec je przed klęskami żywiołowymi, konstruuje się je jako budynki wewnątrz budynku. Każde data centrum składa się z:
– serwerowni wraz ze sprzętem serwerowym;
– pomieszczeń technicznych;
– obszarów telekomunikacyjnych;
– pomieszczeń operacyjnych dla obsługi;
– obszarów dystrybucji chłodu.
Wykwalifikowana kadra codziennie obsługuje, serwisuje i monitoruje centrum danych. Bezawaryjną pracę systemu zapewniają nie tylko pracownicy, ale kilkaset czujników oraz systemów bezpieczeństwa.
Co zapewnia niezawodność centrum przetwarzania danych?
Serwerownia zużywa ogromne ilości prądu elektrycznego. To właśnie zachowanie nieprzerwanej ciągłości dostępu do energii zapewnia niezawodność centrum danych. W serwerowni znajduje się kilka tysięcy komputerów, instalacji chłodzących, systemów bezpieczeństwa i innych urządzeń elektrycznych, a przeciętny pobór mocy pracy pojedynczego serwera oscyluje w granicach 250 W. Kilkustopniowe zabezpieczenia gwarantują niezawodność centrów danych. Prąd zostaje dostarczany z minimum dwóch źródeł zewnętrznych. Główny generator jest dodatkowo wspierany poprzez stacje transformatorowe, bloki akumulatorów z układami sterującymi czy niezależne tory zasilania wyposażone w zasilacze. Niezawodność centrum przetwarzania danych budują również instalacje bezpieczeństwa fizycznego oraz przeciwpożarowego.
Możliwości dla firm i klientów
Data center daje gwarancję stałego dostępu do zasobów IT, zarówno dla firm, jak i ich klientów i partnerów biznesowych. Mają oni możliwość korzystania z danych z każdego miejsca, głównie dzięki nielimitowanym transferom danych oraz pełnej mobilności systemu. Data center zajmuje się obsługą serwerów dedykowanych, serwerów wirtualnych czy usługami cloud computingu. Przedsiębiorstwa, które decydują się na usługi centrum przetwarzania danych, przekazują na zewnątrz obsługę infrastruktury informatycznej, a tym samym nie ponoszą kosztów związanych z budową własnej serwerowni i rozwiniętych systemów zabezpieczeń. Dzięki temu firmy nie są zmuszone do zakupu specjalistycznego sprzętu, nadzoru oprogramowania czy utrzymania grupy pracowników, odpowiedzialnych za centrum danych.
Funkcjonowanie infrastruktury IT w data center musi cechować się niezawodnością oraz maksymalnym poziomem bezpieczeństwa. Nowoczesne serwerownie to dokonała alternatywa dla dużych firm i przedsiębiorstw, które chcą efektywnie korzystać ze swoich zasobów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *