Priorytetem dla każdego przedsiębiorcy powinno być zapewnienie potencjalnym klientom przede wszystkim skutecznej komunikacji i jak największego poziomu bezpieczeństwa. Tę pierwszą opcję gwarantuje telefon VoIP, dzięki któremu można korzystać z wszystkich atrakcji technologii VoIP. Symbolem bezpieczeństwa staje się z kolei datacenter, znane jako centrum przetwarzania danych. Czym jest data center?
To nowoczesne centrum technologiczne, które składa się z serwerowni oraz szeregu urządzeń, będących istotnym wsparciem w jej funkcjonowaniu. Jakie jest jego główne zadanie? To przede wszystkim magazynowanie oraz przetwarzanie informacji przy jednoczesnym zapewnianiu danym wymaganego poziomu bezpieczeństwa. Centra danych zajmują się kolokacją serwisów klientów danego przedsiębiorstwa, głównie poprzez hosting lub serwery dedykowane.
Data center to profesjonalnie zaprojektowany budynek. Serwerownia składa się ze sprzętu komputerowego, szaf serwerowych oraz systemów, które mają zapobiec awariom.
Co zapewnia serwerownia?
Data center zapewnia pracownikom, klientom i partnerom biznesom stały dostęp do zasobów IT.
– pełna mobilność – dostęp do danych z każdego miejsca;
– bezpieczeństwo danych dzięki wielostopniowej ochronie;
– nielimitowane transfery danych;
– łącza światłowodowe;
– zwiększanie i zmniejszanie mocy obliczeniowej.
Centrum przetwarzania danych obsługuje serwery dedykowane, wirtualne, ale także coraz bardziej popularne usługi w chmurze.
Po czym poznać bezpieczną serwerownię?
Najlepsze centra danych to takie, które funkcjonują w oparciu o kilkustopniowe zabezpieczenia. Źródłami zabezpieczenia zasilania serwerowni mogą być:
– dwa źródła zewnętrzne prądu: niezależne stacje transformatorowe,
– generatory spalinowe, generatory przenośne, wspomagające generator główny;
– niezależne tory zasilania;
– UPS – bloki akumulatorów z układami sterującymi.
Poza zasilaniem ważne są również chłodzenie, które w mniejszych data center występują w postaci klimatyzacji. W bardziej rozwiniętych serwerowniach stosuje się inne profesjonalne urządzenia, dbające dodatkowo o regulacje poziomu wilgotności oraz usuwające zagrożenie skraplania się wody. Niezbędne są również zabezpieczenia z zakresu systemów przeciwpożarowych czy bezpieczeństwa fizycznego oraz bezpieczeństwa danych. Wszystkie te czynniki wpływają na profesjonalne utrzymanie serwerów.
Nowoczesne firmy coraz częściej decydują się na rozwiązanie outsourcingowe, które wiążą się z przekazaniem części zadań na zewnątrz, głównie tych połączonych z przechowywaniem i przetwarzaniem danych. Serwery wymagają wykonywania kopii zapasowych, a odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorstw staje się powstawanie nowych centrów danych. Data centrum musi zapewnić klientom bezawaryjny dostęp do oferty firmy przez całą dobę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *