W dzisiejszych czasach informacje są przechowywane przede wszystkim cyfrowo – jako pliki na komputerach. Gdy informacji jest za dużo lub dostęp do nich powinien być całodobowy, dane przepisywane są na dedykowane serwery. Od ich niezawodności i bezpieczeństwa często zależy istota działania firmy.

Data center a własny serwer

Wiele przedsiębiorstw posiada własne serwery z danymi na terenie firmy. Takie serwery pozwalają na swobodne działanie stron i usług, jednak są bardziej narażone na awarie. Brak prądu, klęski żywiołowe czy zwyczajne zaniedbanie mogą doprowadzić do zaprzestania działania. Data center z kolei cechują się znaczną odpornością na warunki zewnętrzne, a sztab przeszkolonych pracowników czuwa nad ich bezpieczeństwem. W klastrach znajdują się tysiące komputerów, dzięki czemu taki serwer cechuje znacznie większa moc obliczeniowa niż w przypadku domowego serwera. Umożliwia to działanie usług cloud computingu, takich jak SaaS (czyli korzystaniem z programów zdalnie, bez konieczności instalacji na swojej maszynie) czy renderowaniem wideo i animacji, często fizycznie niemożliwym na domowych komputerach.

Wpływ data center na przedsiębiorstwa

Firmy stosujące data center nie muszą ponosić kosztów instalacji i utrzymania serwerowni. W przypadku pojedynczego serwera nie jest to wielka cena, ale jeśli przedsiębiorstwo posiada i przesyła dużą ilość danych, koszt znacznie wzrasta. Należy zakupić sprzęt, zadbać o jego chłodzenie i konserwację. W przypadku potrzeby zwiększenia miejsca, trzeba dokupić fizyczne nośniki i powiązać je z dotychczasowymi. Często dochodzi też cena usług informatycznych w celu założenia sieci i dopilnowania jej bezpieczeństwa. Przy korzystaniu z data center wszystkie te trudności przejmuje na siebie dostawca usługi. Dokupienie większej ilości miejsca również jest proste.

Brak posiadania serwera na terenie firmy ma też inne pragmatyczne zalety. Nie ma potrzeby wydzielania odpowiedniego miejsca, a przedsiębiorstwo może dowolnie zmieniać lokalizację bez obawy o bezpieczeństwo danych.

Jakość i bezpieczeństwo

Usługami data center zajmują się specjaliści. Sprzęt na którym działają jest najwyższej jakości i jest na bieżąco konserwowany. Serwerownie mają dostarczany prąd z co najmniej dwóch źródeł i są tak obudowane, aby na wypadek klęsk żywiołowych nie przerywać działania.

Korzystanie z data center jest bardzo korzystne dla przedsiębiorcy, który nie musi martwić się o nieprzerwane działanie swoich usług. Może skupić się na własnej działalności, powierzając bezpieczeństwo danych profesjonalistom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *